Jako zewnętrzna firma będziemy przedstawiać Tobie obiektywny i szczegółowy obraz finansów firmy. Będziesz mógł dzięki temu efektywnie zaradzić możliwym problemom.
Dzięki pracy naszych niezależnych specjalistów zaoszczędzisz czas i środki własne. Podpowiemy z jakich możliwych udogodnień możesz skorzystać aby jeszcze więcej środków zostało u Ciebie.
Zyskaj pewność, że do Twoich ksiąg nie wkradnie się żaden, często bardzo kosztowny do naprawienia, błąd. Dajemy gwarancję należycie wykonanej usługi.
Od 30 lat gromadzimy i aktualizujemy wiedzę w zakresie rachunkowości w działalnościach gospodarczych. Możesz skorzystać z naszej wiedzy aby zoptymalizować procesy w Twojej firmie. Na drodze konsultacji ustalimy wspólnie jakie kroki dadzą Tobie maksymalny zysk.
Nasze biuro rachunkowe oferuje kompleksowe i profesjonalne doradztwo podatkowe, które obejmuje pełen zakres działalności gospodarczych.
Otrzymaliśmy wpis na listę doradców podatkowych Ministra Finansów i oferujemy obsługę podatkową na najwyższym poziomie. Podchodzimy indywidualnie do każdego Klienta rozumiejąc jego potrzeby.
W każdej działalności gospodarczej konieczne jest prowadzenie księgowości. W zależności od wielkości i rodzaju biznesu, niezbędne zadania mogą przybierać różnorodne formy. Specyficznym rodzajem tego obowiązku jest księgowość dla małych firm, często nazywana po prostu małą księgowością. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się, na czym polega i jak należy ją prowadzić.
Prowadzenie księgowości nie ominie żadnego przedsiębiorcy. Nawet w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej musi liczyć się z tym, że czeka go wypełnianie obowiązków związanych z ewidencją podatkową, składkami ZUS czy VAT, a także prowadzenie analiz finansowych.
Na początek zastanówmy się, jakie formy opodatkowania dotyczą zazwyczaj małych firm. Większość z nich decyduje się na jak najbardziej uproszczone opodatkowanie. Może to być rozliczenie podatkowe na zasadach ogólnych (według skali podatkowej), podatek liniowy albo ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. W zależności od tego, którą formę rozliczeń podatkowych wybierzemy, księgowość opiera się o:
Księga przychodów i rozchodów – najpopularniejsza forma księgowości
Warto przy tym dodać, że księgi przychodów są dla wielu przedsiębiorców najwygodniejszymi i najprostszymi sposobami na prowadzenie księgowości małych firm. To w nich znajdują się zapisy na temat wszystkich operacji gospodarczych przebiegających w firmie. Stanowi ona także coroczną podstawę do rozliczeń z urzędem skarbowym.
Dodajmy jeszcze, że wiele rodzajów działalności gospodarczej zobowiązanych jest do prowadzenia ewidencji wyposażenia oraz ewidencji przebiegu pojazdu firmowego. Należy także prowadzić ewidencję środków trwałych i wartości niematerialnych (np. autorskich praw majątkowych, patentów), które można zawrzeć w jednym dokumencie dla obu aktywów.
Nie w każdej działalności gospodarczej istnieje obowiązek rozliczania podatku VAT. Jeśli jednak się pojawia, w ramach małej księgowości należy prowadzić rejestr zakupu i sprzedaży VAT. Na tej podstawie rozliczany jest ten rodzaj podatku.
W każdej działalności gospodarczej występuje obowiązek odprowadzania składki ZUS dla właściciela przedsiębiorstwa oraz zatrudnionych w nim pracowników. W przypadku małych firm obowiązek rozliczenie należy wykonać do 10. lub 15. dnia każdego miesiąca (w zależności od tego, czy firma zatrudnia pracowników).
Ze względu na to, że księgowość dla małych firm często przybiera bardzo uproszczoną formę, wielu przedsiębiorców decyduje się na samodzielne prowadzenie księgowości. Oznacza to jednak dla nich cały szereg obowiązków, na które nie zawsze mają czas i do których często muszą długo się przygotowywać.
Dlatego znacznie lepszym rozwiązaniem niż samodzielne prowadzenie księgowości jest korzystanie z usług biura rachunkowego. Decydując się na współpracę z profesjonalnym biurem rachunkowym, przedsiębiorca zyskuje pewność, iż wszystkie operacje zostaną prawidłowo wprowadzone do systemu księgowości online, a bezbłędne deklaracje podatkowe zostaną złożone na czas do urzędu skarbowego.
Pomoc biura rachunkowego dla małych firm będzie wiązała się także z opieką nad dokumentacją i rozliczeniem pracowników czy analizami finansowymi. Dzięki usługom biura rachunkowego pracodawca zostanie więc odciążony i będzie mógł koncentrować się przede wszystkim na rozwoju firmy, a nie na dodatkowych obowiązkach prawnych.